Biblioteka


 

" Biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury.
Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy,
inteligencją, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego
poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego."

                                                                        Jan Paweł II
Biblioteka jest ważnym centrum informacji dla każdej szkoły. Nasz biblioteka jest miejscem przyjaznym dla uczniów, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły. Tutaj można znaleźć wiele informacji, ciekawych książek.  Czytelnicy mają wolny dostęp do półek i mogą swobodnie wybierać to co ich interesuje.

Księgozbiór biblioteki szkolnej liczy 4173 woluminów. Dostosowany jest do potrzeb uczniów, nauczycieli, udostępniany jest również rodzicom oraz absolwentom naszej szkoły. Gromadzona jest literatura piękna, książki popularnonaukowe, słowniki, encyklopedie, albumy, literatura pedagogiczna oraz metodyczna. Posiadamy także bogatą ofertę książek związanych z bitwą o Monte Cassino. Biblioteka skupia w jednym pomieszczeniu dwa księgozbiory: biblioteki szkolnej i biblioteki publicznej. Dostęp taki jest bardzo wygodny dla czytelnika.

Księgozbiór biblioteki szkolnej jest uzupełniany na bieżąco w miarę możliwości finansowych, dzięki darom od czytelników oraz poprzez realizacje programów np. takich jak: „Książki naszych marzeń”, „Czytam sobie w bibliotece”, „Czytające Szkoły”, „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. W czytelni wydzielony jest księgozbiór podręczny zawierający: encyklopedie ogólne i tematyczne, różnorodne słowniki, leksykony, przewodniki, atlasy i albumy.

W bibliotece znajduje się Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. W skład pracowni wchodzą 4 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, drukarka, ksero oraz skaner. Pracownia służy nie tylko uczniom ale i społeczności lokalnej gdyż korzystają z niej także użytkownicy odwiedzający bibliotekę publiczną, która jest czynna do późnych godzin popołudniowych. Biblioteka szkolna jest też miejscem rozwijania zainteresowań i talentów uczniowskich

Biblioteka Szkolna jest na etapie wprowadzanie księgozbioru bibliotecznego do systemu elektronicznego jakim jest Mak+. Jest to elektroniczny, zintegrowany systemem biblioteczny, stworzony i rozwijany przez Instytut Książki. System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej. Praca odbywa się poprzez przeglądarkę internetową. W chwili obecnej katalog biblioteki dostępny jest po przez stronę https://xn--szukamksiki-4kb16m.pl/SzukamKsiazki/search/index.html

Biblioteka prowadzi ewidencję podręczników i materiałów ćwiczeniowych dla uczniów. To tutaj uczniowie zaopatrują się w podręczniki szkolne i ćwiczenia.  Obok podstawowych zadań organizacyjno-technicznych: gromadzenia, opracowania i udostępniania zbiorów, biblioteka organizuje i uczestniczy w wielu przedsięwzięciach kulturalnych i imprezach szkolnych i środowiskowych między innymi SPOTKANIA AUTORSKIE, NARODOWE CZYTANIE, NOC BIBLIOTEK, DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ, ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI, PASOWANIE NA CZYTELNIKA, KONKURSY CZYTELNICZE I LITERACKIE, GAZETKI OKOLICZNOŚCIOWE I TEMATYCZNE.

Realizowane są programy: "Czytające Szkoły" w ramach ogólnopolskiej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, „Czytam sobie w bibliotece”, „Noc bibliotek”, „Jak nie czytam, jak czytam” „Narodowe czytanie”, „Książki naszych marzeń”.

 

WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH, DOBRYCH I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI.

 

JEST NA TO SPOSÓB - CZYTAJMY DZIECIOM!

 

Bibliotek szkolna czynna:

 

poniedziałek 7:30 - 12:00

 

wtorek 7:30 - 13:30

 

czwartek 7:30 - 12:00